Pravidla Racketlonu
Zjednodušená pravidla
V principu se hra racketlon řídí mezinárodními pravidly pro jednotlivé sportovní discipliny (stolní tenis, badminton, squash, tenis).
Následující pravidla jsou výjimky a dodatky, specifické pro racketlon
Bodování
Hrají se čtyři sety do 21 bodů beze ztrát, v každé disciplíně jeden set. Za stavu 20:20 set pokračuje, dokud jeden z hráčů nedosáhne dvoubodového rozdílu skóre.
Podávající počítá stav (hráč, který podává, hlásí srozumitelně průběžný stav skóre před svým podáním).
Konečný stav – vítězem je ten hráč, který získal více vítězných bodů v součtu všech čtyř setů. (proto je možné prohrát tři sety a přesto vyhrát celý zápas). Zápas může být ukončen za stavu, kdy vítěz má již po třetím odehraném setu tak vysoký náskok, že nemůže být dostižen (22 a více bodů). V tenise se hraje pouze potřebný počet bodů k jistému vítězství jednoho z hráčů (pokud hráč A vede před tenisem o 10 bodů, stačí mu v tenise získat 12 bodů)
Rozhodující bod – v případě vyrovnaného skóre po všech čtyřech odehraných setech následuje jediný rozhodující bod v závěrečné disciplině (tenise). Los určí podávajícího, který má na servis jediný pokus (vítěz losu si volí podání nebo příjem).
Pořadí setů
Stolní tenis, Badminton, Squash, Tenis – od menší rakety k větší. Pořadí disciplín může být výjimečně pořadatelem změněno (pouze u disciplin badminton, squash), pokud okolnosti, jako například rozmístění kurtů je nevýhodné. Pak ale všechny zápasy v daném turnaji musí být hrány v tomto změněném pořadí (Stolní tenis, Squash, Badminton, Tenis)
Podání a strany kurtu
Na začátku utkání si hráči losují, kdo zahájí podání. Vítěz losu si vybírá servis, příjem nebo stranu, na které začne hrát. V následujících disciplinách se zahajovací servis střídá. Po dosažení 11 vítězných bodů jednoho z hráčů následuje výměna stran (pauza 30 sec.)
Podání se střídá po každých dvou bodech (platí pro všechny čtyři discipliny). První podání vždy začíná z pravé strany do levé, druhé podání je vždy z levé strany do pravé (platí pouze pro badminton, squash a tenis). Za stavu 20:20 se podání střídá po jednom bodu až do získání dvoubodového rozdílu skóre jednoho z hráčů. Hráč A začíná z pravé strany do levé, poté hráč B podává také zprava
doleva. Dále hráč A podává zleva doprava atd.
Specifika pro čtyřhru
Ve všech disciplinách platí střídání podání po dvou bodech s tím, že dvě podání má hráč 1 z dvojice A, pak hráč 1 z dvojice B, dále hráč 2 z dvojice A a hráč 2 z dvojice B.
Ve Stolním tenise probíhá čtyřhra podle mezinárodních pravidel, pouze za stavu 11 po
výměně stran se otočí pozice přijímajících hráčů.
V Badmintonu zůstávají hráči po druhém podání na levé straně
Ve Squashi se hrají 2 singly, první singl zahajují hráči uvedení na přihlášce na prvním místě a
odehrají set do stavu 11. Poté set dohrává druhá dvojice.
U smíšených čtyřher zahajují ženy, dohrávají muži.
V tenise se hráč po druhém podání vrací na svou stranu.
Platná pravidla (aktualizováno 13.11.2023)
- ÚVOD
Racketlon je sport, ve kterém hrajete proti soupeři v každém ze čtyř raketových sportů - stolním tenise, badmintonu, squashi a tenisu. Zápas racketlonu se hraje na čtyři sety, v každém sportu jeden set. Vítězem a nejlepším raketovým hráčem se stává hráč s nejvyšším celkovým počtem bodů.
Tento dokument obsahuje oficiální pravidla racketlonu definovaná FIR - Federation of International Racketlon (Mezinárodní federace racketlonu). - DEFINICE A PRAVIDLA ČTYŘ SPORTŮ
2.1. Definice racketlonu
Jde o racketlon, pokud jsou splněny následující tři zásady::
a) hra zahrnuje tyto čtyři sporty: stolní tenis, badminton, squash a tenis;
b) hra spočívá v tom, že ve všech čtyřech sportech hrají proti sobě dva stejní jednotlivci (dvojice ve čtyřhře) se sety stejného formátu v každém sportu;
c) každá výměna se počítá, znamená průběžné skóre. Vítězem zápasu se stává hráč (dvojice), který vyhraje nejvíce výměn celkem.
Každá hra, která splňuje tři výše uvedené zásady, je racketlon. Jakákoli jiná hra, která zahrnuje kombinaci několika raketových sportů, může být označena jako “raketový víceboj” – ale není to racketlon.
2.2. Pravidla čtyř sportů
S výjimkou pravidel uvedených v tomto dokumentu se racketlon řídí pravidly všech čtyř jednotlivých sportů: stolního tenisu (viz příloha A), badmintonu (viz příloha B), squashe (viz příloha C) a tenisu (viz příloha D). - PRAVIDLA DVOUHRY
3.1. Pořadí setů
Čtyři sety se hrají v pořadí od nejmenší po největší raketu, počínaje stolním tenisem, přes badminton, squash až po tenis. Výjimky z tohoto pořadí lze udělit pouze v případě, že z hlediska sportoviště jednodušší hrát v jiném pořadí, např. pokud je některý z kurtů mimo areál a tento sport je zvolen jako poslední. V takových případech by se měl celý turnaj odehrát v tomto odlišném pořadí a pořadí hry musí být všem účastníkům oznámeno předem.
3.2. Bodování
3.2.1. Průběžné skóre 21 bodů s rozdílem dvou bodů:
Tradiční racketlon používá průběžné skóre do 21 bodů s rozdílem dvou bodů: Vítěz každé výměny získává bod - tj. používá se “průběžné skóre” - a vítězem každého setu se stává hráč, který jako první dosáhne 21 bodů. V soutěžích týmů lze použít průběžné skóre do 11, 15 nebo 21 bodů. Při stavu 20-20 (nebo ekvivalentním stavu u týmových soutěží) se set prodlužuje, dokud není rozdíl dvou bodů. Set tedy může skončit např. 22-20 nebo 25-23, ale nikdy ne 21-20.
Formát bodování Racketlon Sprint zahrnuje průběžné skóre do 11 bodů na set se “zlatým bodem”, který se hraje za stavu 10-10. Sada tedy může skončit 11-10. Každá výměna přináší bod vítězi výměny, tj. používá se “průběžné skóre”. Vítězem každého setu se stává hráč, který jako první dosáhne 11 bodů.
3.2.2. Celkový počet bodů
Vítězem zápasu v racketlonu není ten, kdo vyhraje nejvíce setů, ale ten, kdo získá nejvíce bodů celkem. To znamená, že je možné prohrát tři ze čtyř setů, a přesto zápas vyhrát.
3.2.3. Předčasné přerušení
Zápas končí a konečné skóre se počítá, když vítěz získá dostatečný počet bodů, aby byl zápas rozhodnut. Tenisové sety se tedy často nemusí hrát až do konce.
3.2.4. Zlatý míč (Gummiarm)
Pokud mají oba hráči po všech 4 setech naprosto stejný počet bodů, rozhoduje tzv. zlatý míč (Gummiarm) (viz níže).
3.3. Podání a strany hracího kurtu
3.3.1. Hod mincíO počátečním pořadí podání, příjmu a koncovek v každém ze čtyř setů se rozhodne hodem mincí před zahájením zápasu podle následujícího postupu:
Vítěz hodu mincí rozhoduje, zda ve stolním tenise začne podávat nebo přijímat. Hráč, který začne podávat ve stolním tenise, začne přijímat v badmintonu, začne podávat ve squashi a začne přijímat v tenise. V každém setu (samozřejmě kromě squashe) hráč, který začíná příjem, rozhoduje, na které straně kurtu set začne. Podávající ve všech sportech musí být zřetelně označen na výsledkovém listu.
3.3.2. Dvě (2) podání pro každého
Po každých dvou bodech přechází podání na druhého hráče. Při prvním z těchto dvou podání podávající vždy podává zprava (samozřejmě kromě stolního tenisu) doleva. Druhé podání je z levé strany na pravou.
3.3.3. Výměna končí v poločase
Pozice se mění v okamžiku, kdy některý z hráčů poprvé dosáhne 11 (tradiční racketlon), 6 (pro sety hrané do 11) nebo 8 (pro sety hrané do 15) bodů.
3.3.4. Po shodě každý podává jednou
Při shodě (20-20 v tradičním racketlonu) se podání mění po každém bodu, dokud není rozhodnuto o setu. První dvě podání jsou z pravé strany, další dvě podání jsou z levé strany atd. Hráč A tedy podává zprava, poté hráč B podává zprava, následuje hráč A zleva a hráč B zleva.
3.4. Zlatý míč (Gummiarm)
3.4.1. Při remíze rozhoduje jediný bod v tenise
Pokud mají oba hráči po všech 4 setech přesně stejný počet bodů, hraje se v tenise jeden bod navíc, tzv. zlatý míč (Gummiarm). Vítěz tohoto jediného bodu je zároveň vítězem celého zápasu.
3.4.2. O podávajícím rozhoduje los
O podávajícím se rozhoduje losováním. Vítěz losování si může vybrat, zda bude podávat, nebo přijímat. Poražený v losování si může vybrat, z které strany (levé nebo pravé) bude podávat nebo přijímat.
(Volba, na které straně hrát není dána, hráči zůstávají na straně, na které hráli před dosažením zlatého míče (Gummiarmu).
3.4.3. Pouze jedno podání
Aby se výhoda podávajícího vyrovnala, není při zlatém míči (Gummiarm) druhé podání.
3.5. Časové intervaly a nepřerušená hra
3.5.1. Jedna minuta v poločase
O přestávce v poločase je povolena přestávka v délce maximálně jedné minuty.
3.5.2. Tři (3) plus tři (3) minuty mezi sety
Přestávka mezi sety musí být maximálně “3+3” minuty, což znamená: a) Rozcvičení při dalším sportu musí začít do 3 minut po skončení předchozího setu. (b) Další set musí být zahájen do 6 minut po skončení předchozího setu.
3.5.3. Nepřetržitá hra
Hra musí být nepřetržitá po celou dobu, pokud tomu nebrání jiné okolnosti. Rozhodčí mají právo potrestat hráče podle pravidel o přestupcích, pokud toto pravidlo poruší.
3.6. Zákaz koučování během hry
Koučování hráčů je povoleno pouze během přestávek mezi sety a během poločasové přestávky v každém setu.
Koučování nezahrnuje povzbuzování při hře a povzbuzování mezi výměnami, které zjevně nemá žádný vliv na kontinuitu a taktiku hry. Rozhodčí rozhodne, zda jsou poznámky přípustným povzbuzováním nebo nevhodným koučováním. Používání vnějších komunikačních pomůcek je zakázáno.
Rozhodčí může koučování v jakékoli formě během hry potrestat použitím pravidel o přestupku vůči koučovanému hráči.
3.7. Chování na kurtu
3.7.1. Sankce za nesprávné chování
Všechny turnaje FIR musí před turnajem jmenovat hlavního rozhodčího, který zná Pravidla racketlonu, jak jsou uvedena v tomto dokumentu.
Všichni hráči musí odevzdat rozhodčímu výsledkovou listinu (pokud je rozhodčí přítomen) při zahájení setu ve sportu, který budou hrát.
Za jakýkoli přestupek, který posoudí rozhodčí, jako jsou nadávky, výhružné chování, poškozování rakety nebo kurtu, zdržování nebo nebezpečná hra, koučování atd., bude hráč potrestán následujícím způsobem podle jednotlivých zápasů racketlonu:
První incident: varování;
Druhý incident: hráč ztrácí bod; (při obdržení varování po skončení sportu začne druhý hráčdalší sport s bonusem 1-0
Třetí incident: hráč ztratí set sportu, který hraje.
Čtvrtý incident: hráč prohrává zápas a je diskvalifikován z turnaje.
Rozhodčí squashe má právo upustit od drobného napomenutí za chování (např. za úder míčem do soupeře).
V případě závažného přestupku, např. hození rakety po jiné osobě, může být hráč po potvrzení hlavním rozhodčím diskvalifikován z turnaje bez jakéhokoli varování.
Rozhodčí budou rozhodovat o tom, zda bude během nebo po odehraném sportu/setu udělen trest, a za každý incident ukáží hráči žlutou kartu.
Každý trest se přenáší do dalšího sportu/zápasu. Kromě skóre to rozhodčí na konci sportu zřetelně vyznačí na výsledkovou listinu a trest se započítá při zahájení dalšího sportu.
Diskvalifikaci v zápase nebo na turnaji musí potvrdit hlavní rozhodčí.
3.7.2. Rozhodnutí platí
Pokud je rozhodnutí napadeno a není přítomen žádný rozhodčí, rozhodnutí platí a napadající osoba musí rozhodnutí přijmout. Ten, kdo vznesl námitky, může samozřejmě požádat rozhodčího, aby řídil zbytek setu, pokud je k dispozici.
3.8. Zranění
3.8.1. Jednou 5 minut
Každý hráč má v každém zápase racketlonu povolen jeden oddechový čas v délce 5 minut.
3.8.2. Krvácení
V případě krvácení, které může mít za následek riziko přenosu krve na ostatní hráče nebo předměty, jako jsou míče nebo hrací plochy, musí být hra okamžitě přerušena a krvácející hráč musí co nejdříve opustit hrací plochu. Hráč může využít pětiminutový oddechový čas na ošetření. Hra může pokračovat, jakmile se krvácení zastaví, rána se zakryje (pokud je to možné) a z hrací plochy se odstraní všechny stopy krve. Rozhodčí může podle svého uvážení a po konzultaci s ředitelem turnaje prodloužit pětiminutovou přestávku pro zranění a umožnit obnovení hry později v průběhu turnaje.
Pokud se krvácení nepodaří zastavit ve stanoveném čase, musí krvácející hráč zápas vzdát, ledaže by se jednalo o následek zranění, na jehož vzniku se podílel jiný hráč, v takovém případě platí bod 3.8.3 níže.
Jakékoli opakované krvácení během zápasu se považuje za pokračování prvního případu. Hra musí být znovu přerušena a na ošetření rány musí být vyměřen čas, jak je uvedeno výše.
3.8.3. Zranění, na kterém se podílel jiný hráč (squash)
Pokud je jakékoli zranění důsledkem srážky se soupeřem ve squashi, může rozhodčí hráči poskytnout tolik času, kolik potřebuje, pokud se domnívá, že se hráč zotaví a bude moci hrát, a pokud je to nutné, potrestat některého z hráčů. -
PRAVIDLA PRO ČTYŘHRY
Pravidla jednotlivých sportů a výše uvedená pravidla dvouhry upravují většinu aspektů zápasu čtyřhry. Je však třeba doplnit některé informace. Následující pravidla se vztahují pouze na čtyřhru.
4.1. Hráči na kurtu
Oba hráči z každé dvojice musí být na kurtu pro stolní tenis, badminton a tenis. Výjimkou je squash, který se hraje jako dvouhra.
4.2. Podání a strany kurtu
4.2.1. Definice
Níže uvedené příklady se týkají zápasu mezi dvojicí A (obsahující hráče A1 a A2) a dvojicí B (obsahující hráče B1 a B2), kde číslice 1 označuje hráče podávajícího, resp. přijímajícího jako prvního (v setu).
4.2.2. Hod mincí
Stejně jako ve dvouhře se před zápasem provede losování, jež rozhodne o tom, který tým začne podávat v každém setu a který tým se rozhodne, na jaké straně začne hrát. Specifické pro čtyřhru je, že tým, který začíná podávat, rozhoduje v každém setu o tom, který z obou hráčů začne podávat. Stejně tak je to přijímající strana, která rozhoduje o tom, který z obou hráčů začne přijímat. Přijímající strana se může rozhodnout až poté, co ví, kdo bude podávat.
Toto pravidlo, týkající se podání a příjmu, platí pro všechny sety s výjimkou squashe (viz níže).
4.2.3. Dvě podání pro každého
Stejně jako ve dvouhře má podávající strana 2 podání, což znamená, že každý podávající má možnost podávat dvakrát, než právo na podání přejde na dalšího podávajícího, s výjimkou prodloužení po 20-20, kde se podání mění po každém bodu.
4.2.4. Vpravo, poté vlevo
Stejně jako ve dvouhře je první podání v každé hře vždy zprava doleva a druhé zleva doprava. Výjimkou je stolní tenis, kde je podání vždy zprava doleva jako ve standardní čtyřhře.
4.2.5. Stolní tenis
Pořadí střídání podání a příjmu ve stolním tenise začíná A1 na B1, B1 na A2, A2 na B2, B2 na A1 a tento cyklus se opakuje až do dosažení poločasu. V této fázi si oba hráči, kteří mají přijímat, vzájemně vymění pozice a cyklus se změní na A1 na B2, B2 na A2, A2 na B1, B1 na A1. K pravidelným výměnám pozic dochází pouze po každé hře na podání a pouze na straně, která právě podávala.
4.2.6. Badminton
Cyklus badmintonového podání je jednoduše A1 - B1 - A2 - B2 v průběhu celého setu. Příjem se řídí badmintonovými pravidly, která říkají, aby přijímající hráči zachovávali své pozice, když se podávající hráč přesune na podání z levé strany po podání zprava.
Vznikne tak následující cyklus: A1 na B1, pak A1 na B2, B1 na A2, pak B1 na A1, A2 na B2, pak A2 na B1, B2 na A1, pak B2 na A2. To se opakuje beze změny až do konce setu. Na rozdíl od tenisu nedochází ke změně přijímajícího v polovině setu (např. při 11 bodech v tradičním racketlonu).
Po dosažení shody zůstává na podání hráč, který má podávat jako další. V tradičním racketlonu podává A1 jako další při stavu 20-20 a pořadí podávajícího a přijímajícího je následující:
Z pravé strany: A1 na B1, B1 na A2, A2 na B2, B2 na A1.
Z levé strany pak: A1 na B1, B1 na A2, A2 na B2, B2 na A1.
Tento cyklus se opakuje, dokud jedna dvojice nemá dvoubodový náskok.
Další podávající při shodě se bude lišit pro zápasy hrané do 11 (kdy bude podávat A2) nebo do 15 bodů (kdy bude podávat B2), ale pravidlo (1 podání na hráče a 4 podání zprava, pak 4 podání zleva atd.) zůstává stejné.
4.2.7. Tenis
Stejně jako v badmintonu je i v tenise cyklus podání v průběhu celého setu jednoduše A1 - B1 - A2 - B2. Co se týče příjmu, každý tým si na začátku setu zvolí, který hráč bude přijímat napravo (tj. na forhendové straně pro praváky) a nalevo (tj. na bekhendové straně pro praváky), a tento cyklus zůstane stejný až do poločasové přestávky, kdy má každý z týmů možnost si jej vyměnit nebo ponechat beze změny. Poté zůstane tento stav stejný až do konce setu.Při dosažení shody v tradičním racketlonu je pořadí následující:
4.3. Squash
Čtyři podání z pravé strany: A1 - B1- A2 - B2.
Dále čtyři podání z levé strany: A1 - B1- A2 - B2.
Přijímající zůstávají na stejné straně hřiště jako ve druhé polovině setu.
Tento cyklus se opakuje, dokud jedna dvojice nemá dvoubodový náskok.
Další podání při shodě se bude lišit pro zápasy hrané do 11 nebo do 15 bodů, ale pravidlo (1 podání na hráče a 4 podání zprava, pak 4 podání zleva atd.) zůstává stejné.
4.3.1. Výměna hráčů v poločaseSquash se hraje jako jeden set dvouhry (do 21 bodů, v tradičním racketlonu) ve dvou částech. V první části se utká hráč A1 (z týmu A) s hráčem B1 (z týmu B). Po dosažení poloviny setu se hráči vymění tak, aby se ve druhé části setu utkal hráč A2 s hráčem B2.
Bodování je zachováno při výměně tak, že A2 přebírá skóre A1, zatímco B2 přebírá skóre B1. Podání se řeší stejným způsobem (např. A2 začne podávat zleva, pokud jeho partner (A1) v předchozím bodě podával zprava).
4.3.2. Herní pořadí během čtyřhry – kromě smíšeného páru…
Každá dvojice si sama vybere, který hráč bude hrát jako první. Dvojice, která nepodává jako první, má výhodu, že může se svou volbou počkat, dokud se nedozví o volbě soupeře.
a) Definice přátelské a turnajové čtyřhry
“Přátelským” zápasem ve čtyřhře se níže rozumí zápas ve čtyřhře, který se neodehrává v rámci turnaje, turné nebo jiné spojené série zápasů. Pod pojmem “turnajový” zápas čtyřhry se rozumí opak, tj. zápas, který se odehrává v rámci turnaje, turné nebo jiné spojené série zápasů.
b) Pořadí hráčů v přátelském zápase čtyřhry
Každá dvojice si sama vybere, který hráč bude hrát jako první. Dvojice, která nepodává jako první, má výhodu, že může se svou volbou počkat, dokud se nedozví o volbě soupeře.
c) Pořadí hráčů v turnajovém zápase čtyřhry.
I. Stejné pořadí v rámci turnajů FIR
Pořadí je dáno způsobem přihlášení (volbou) hráčů a musí zůstat stejné po celou dobu turnaje. První hráč ve čtyřhře hraje jako první, druhý hráč jako druhý.
II. Nesprávné pořadí penalizováno 0-21
Pokud některá z dvojic poruší toto pravidlo o turnajové uspořádání, provinivší se dvojice automaticky prohraje squash s nulou, tj. v tradičním racketlonu soupeři zapíší výhru 21:0.
4.3.3. Pořadí hráčů ve smíšené čtyřhře
Ve smíšené čtyřhře si dvojice může vybrat, který z nich začne bez ohledu na to, zda bude hrát s mužem nebo ženou z druhého týmu. Pořadí musí zůstat stejné po celou dobu turnaje.
4.4. Zlatý míč (Gummiarm)
Stejně jako ve dvouhře se použije zlatý míč (Gummiarm), pokud mají dvojice po čtyřech setech přesně stejný počet bodů. Specifické pro čtyřhru je, že podávající strana rozhodne, kdo bude podávat v rámci páru.
O podávajícím se rozhoduje losováním. Vylosovaná dvojice si může vybrat, zda bude podávat, nebo přijímat. Pokud se vítězná dvojice rozhodne podávat, může se rozhodnout, kdo z týmu bude podávat, poražený může rozhodnout, ze které strany a který hráč bude přijímat podání. Pozice přijímajícího týmu forhend/backhand zůstávají stejné, jako byly ve druhé části setu vedoucího ke zlatému míči (Gummiarm).
Pokud se vítězná dvojice rozhodne přijímat, může si vybrat, na které straně bude přijímat a kdo bude přijímat, a poražení losem mohou rozhodnout, kdo bude podávat. - ZÁVĚREČNÁ USTANOVANÍ
5.1. Vstup v platnost
Pravidla racketlonu byla původně přijata na Zakládajícím shromáždění FIR dne 2. února 2019 ve Vídni a naposledy byla schválena na Valné hromadě dne 12. 11. 2023. Revidovaná Pravidla racketlonu jsou platná okamžitě.
5.2. Změny a úpravy
Pravidla racketlonu může měnit a doplňovat pouze valná hromada FIR.
FIR - Mezinárodní federace racketlonu
Duncan Stahl - Prezident
Graham King - Vedoucí pracovník pro pravidla
Příloha A: Pravidla stolního tenisu
Česká pravidla stolního tenisu naleznete na adrese: https://www.ping-pong.cz/files/documents/1688371512_pravidla-st-aktualizace-cervenec2023-final.pdf
Mezinárodní pravidla stolního tenisu naleznete na adrese: https://documents.ittf.sport/sites/default/files/public/2024-02/2024_ITTF_Statutes_clean_version.pdf
Pokud je odkaz zastaralý, podívejte se na webové stránky příslušné mezinárodní federace: https://www.ittf.com/statutes/
Výtah nejdůležitějších pravidel:
Na všech turnajích FIR lze používat pouze oficiálně schválené potahy na stolní tenis se značkou ITTF. Kontroly pálek mohou probíhat před každým zápasem. Čerstvé lepení není povoleno.
Příloha B: Pravidla badmintonu
Pravidla badmintonu v češtině najdete na adrese: https://cbas.blob.core.windows.net/dokumenty/Pravidla_CZ.pdf
Pravidla badmintonu najdete na adrese: http://www.internationalbadminton.org/page.aspx?id=10513.
Pokud je odkaz zastaralý, podívejte se na webové stránky příslušné mezinárodní federace: https://www.internationalbadminton.org
Pravidla squashe v češtině naleznete zde: https://www.czechsquash.cz/web/Predpisy_CASQ/Pravidla_2020_CZE.pdf
Pravidla pro dvouhry: https://www.worldsquash.org/wp-content/uploads/2024/02/240102_Rules-of-Singles-Squash-2024-V1.2.pdf
Pravidla pro čtyřhry: https://www.worldsquash.org/wp-content/uploads/2022/03/2022-International-Doubles-Squash-Rules-V2.pdf
Pokud jsou odkazy zastaralé, podívejte se na webové stránky příslušné mezinárodní federace: https://squash.org
Pravidla tenisu v češtině naleznete zde: https://www.cztenis.cz/docs/pravidla_tenisu.pdf
Pravidla tenisu viz: https://www.itftennis.com/media/7221/2024-rules-of-tennis-english.pdf
Pokud je odkaz zastaralý, podívejte se na webové stránky příslušné mezinárodní federace: https://www.itftennis.com/en/