Články

IWT Czech Open v Racketlonu          

Praha, sportcentrum Hector, 5.-7.4.2009

REPORT

První dubnový víkend proběhl v pražském areálu Hector jubilejní, 15.ročník Mezinárodního turnaje v Racketlonu, IWT Czech Open. Celková účast byla 140 hráčů z 18, převážně evropských zemí (jedna účastnice z Asie – Hong Kong). Kromě nejpočetnější domácí výpravy (29) bylo zastoupení dalších tradičních zemí velmi vyrovnané … Německo 17, Velká Británie 15, Švédsko a Rakousko po 14 ….

4 stanoviště v každé racketlonové disciplíně, kterými areál Hector disponuje, umožnily odehrát během tří hracích dnů celkem 365 utkání v 17-ti singlových a 10-ti deblových kategoriích. Nejúspěšnějším hráčem se stal Morten Jaksland z Dánska, který získal titul ve všech absolvovaných disciplínách – mužské singly A, mužské debly A, smíšené debly A. Důvodem k velké radosti jsou výsledky českých hráčů, kteří se tentokrát výrazně prosadili i v áčkových (elitních) kategoriích. Největší zásluhu na tom má ještě juniorka Zuzana Severinová, která získala titul ve smíšených deblech (s partnerem Mortenem Jakslandem) 2. místo v ženských deblech (s Britkou Hannach Boden), a 2. místo v ženských singlech. I další Češi se prosadili v silné zahraniční konkurenci a vybojovali několik vítězství napříč mnoha kategoriemi ….. náš nejmladší junior Lukáš Dvořák v kat. „First Timers“, další junior David Eršil v juniorských deblech (s Rakušanem Harcou), Martin Sopko mezi muži +40, Tomáš Kubáň ovládl kat. mužů +50, Honza Port s Martinem Bartošem získali titul v deblech mužů +45, Marek Hrůza vyhrál mužské céčko zaplněné 28 hráči ….. V součtu všech medailí (21) se naše výprava stala nejúspěšnější ze všech. Kompletní výsledky najdete na stránkách fir.tournamentsoftware.com.

Racketlonová akce tohoto rozsahu se pořádala v areálu Hector poprvé a ohlasy hráčů i zástupců Mezinárodní racketlonové federace (FIR) jsou mimořádně příznivé. Je to zásluha nejen pečlivé přípravy,  precizní pořadatelské práce a velkého nasazení vedení i zaměstnanců sportcentra Hector, ale také zapojení partnerů v čele s firmou WILSON jako hlavního partnera Českého racketlonu, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy jako nejvýznamnějšího finančního podporovatele činnosti České asociace racketlonu. 

Dne 5.3., přesně měsíc před zahájením turnaje jsme obdrželi výsledek rozhodnutí magistrátu hl.města Prahy o nepřidělení dotace na tuto významnou akci. Z toho důvodu je třeba vyzdvihnout významnou pomoc drobných dárců, kteří přispěli menšími částkami a umožnili tak realizovat bezproblémový průběh akce. Patří k nim společnosti: 

PELMI, REKOMONT, MANAGERING, FERONA, B2 Liberec, LAMA energy, EURO-IDEAL. 

Zdařilý průběh šampionátu má pro nás velký význam i s ohledem na skutečnost, že Česká asociace racketlonu kandiduje na pořádání Mistrovství světa racketlonových deblů v roce 2020. Díky dosavadním komplimentům ze strany mezinárodního delegáta i aktivních účastníků z řad výboru FIR je šance velmi reálná. Optimálním termínem se jeví opět měsíc duben a na výběr máme 2 pražské areály, tradiční STEP, nebo nově vyzkoušený HECTOR. 

Nejbližší akcí tuzemského rozsahu je turnaj národní série Czech Tour, spojený s náborovou akcí pro nováčky, pořádaný poprvé v areálu Lokomotivy Plzeň v termínu neděle, 12.5. V červnu nás čeká Mistrovství ČR+SR racketlonových singlů a týmů, pořádané také v pro nás novém areálu FAJNE v Ostravě (8.-9.6.). Uprostřed prázdnin chystáme 2. ročník racketlonového kempu a soustředění juniorů (29.7.- 2.8.). Veškeré informace k racketlonovému dění najdete na stránkách www.czechracketlon.cz

zapsal: Svatopluk Rejthar

 

FINANČNĚ PODPORUJE

Národní sportovní agentura