17.ročník mezinárodního šampionátu v racketlonu – IWT Czech Open  Report

Termín: Sobota, 11.-13.11.2022

Místo: Sportcentrum Hector, Malešická 655/59c, 10800 Praha - Malešice

 

 

 

Na tradiční, jeden z největších a nejoblíbenějších turnajů světové série FIR World Tour přijelo do pražského Hectoru 105 hráčů z 15 zemí světa. Nejpočetnější výpravu tvořili druhým rokem po sobě domácí hráči, silnou skupinu 16-ti reprezentantů vyslali Němci, 12 Rakušané, po šesti Švýcaři, Maďaři a Poláci, 5 Švédové….

Nižší počet účastníků, způsobený „pocovidovým“ opatrnějším obdobím, byl vykompenzován velmi příznivou změnou ve věkovém složení hráčů, když téměř jednu čtvrtinu (25) tvořili junioři, kteří startovali nejen ve svých juniorských kategoriích, ale bojovali mnohdy úspěšně i v kategoriích dospělých. Tomu také odpovídal počet hraných juniorských kategorií – 7 z celkového počtu 23 (13 singlových a 10 deblových).

Odměnou početného zastoupení domácích hráčů napříč všemi kategoriemi byl zisk několika titulů, z nichž nejcennější jsou vavříny v hlavních elitních soutěžích. Skvělá Zuzka Severinová obhájila titul v áčkových mixech z posledního Mistrovství světa a přidala titul i v áčkových singlech. O titul v áčku mužů bojoval do posledního míčku v ohromné formě hrající Jakub Švec (vítěz mužského béčka na letošním MS v Grazu). Postupně porazil nasazenou dvojku Rykowského z Polska, poté čtyřku Vaclahovského (GER). Finále s nasazenou jedničkou Lenggehagerem ze Švýcarska bylo velkolepou napínavou podívanou, když se vedení přelévalo z jednoho borce na druhého po každé disciplíně. Před poslední disciplínou – tenisem bylo skóre prakticky srovnané +1,-1 ve prospěch Švýcara. Jakub si v tenise věřil, ale odvážnější pojetí Lenggehagera s velkou dávkou štěstí převážily vítězství na švýcarskou stranu. I tak je to pro Jakuba Švece největší úspěch v mužském singlu a získanými body si zajistil účast v elitní kategorii pro příští rok.

Dva singlové tituly vybojovali junioři – Michal Fojtík v u13 a Matěj Volf v u16, když ve finále porazil překvapivě papírově silnějšího Lukáše Dvořáka (ten je zároveň jeho deblovým partnerem, společně získali letos titul mistrů světa v juniorských týmech u16).

Další singlové tituly přidali Marek Hrůza a Lucie Hlaváčová v béčkových kategoriích (muži hráli A,B,C,D, ženy A,B). Stejně štědrá na tituly je i sbírka českých hráčů v deblových soutěžích. K titulu Zuzky v áčkových mixech se přidaly Čemusová s Hlaváčovou v ženských deblech, Fojtík se Zobačem mezi juniory u16, Dvořák s Volfem u18, Tomková s Dvořákem mixy u18. Pozadu nezůstali ani senioři, Richard Hobzik s Milošem Pospíšilem ovládli deblovou kategorii S+45. Vysoké hodnocení zaslouží i Egermaier s Hrůzou, kteří vybojovali titul v mužském deblovém béčku v konkurenci 15ti dvojic. Všechny výsledky najdete na: https://fir.tournamentsoftware.com/sport/draws.aspx?id=164EFDCC-DCCA-4D2D-A5BE-2BA55974A7A8

Skvělé výsledky našich hráčů a bezchybný průběh celého turnaje jsou nejlepší vizitkou českého racketlonu. Je třeba poděkovat celému organizačnímu týmu a zejména našim partnerům, bez jejichž přispění by akce nemohla být realizována. Je to především Magistrát hl.města Prahy a dále společnosti Česká voda, Amersport, Pelmi, AV Brex, Managering, Rekomont. Jedinou kaňkou zůstává nedořešené financování našeho svazu ze strany Národní sportovní agentury, kterou celý rok propagujeme jako hlavního finančního partnera. Jednání stále probíhá a my věříme, že bude vše uvedeno na pravou míru.  

Poslední akcí letošní bohaté sezóny bude Mistrovství ČR v racketlonových singlech, pořádané 10.12. v Praze.

 

 

 Národní sportovní agentura